İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

39 YIL SONRA ŞEHİTLİK.

OLAY: 11.09.1982 günü tatbikat bölgesine intikal etmekte olan 189. Piyade Alay Destek Bölük Komutanlığında askerlik yapmaktayken geçirdiği tarfik kazası sonucu yaralanan ve hastaneye sevk esnasında şehit olan Piyade Ulaştırma  Er H.Aydın Topuz’un annesi Lale Topuz’a 39 yıl sonra şehitlik maaşı bağlandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Şehit Aileleri ve Gaziler Şube Müdürlüğü ve derneğimiz tarafından yapılan saha calışmasinda Akşehir İlçemizde hiçbir yasal hakkını kullanmadığı tespit edilen Şehit H.Aydın Poyraz’in ailesi Ocak 2021 ayında  ziyaret edilmiş  konudan haberdar olunması ile  derneğimiz ile irtibata geçilmiştir.

Dernek başkanı Süleyman Ege tarafından şehit ailesinin ellerinde bulunan evrakların incelenmesi sonucunda; Anne babaya 1980’li yıllarda şehitlik maaşı bağlandığı, bir kaç yıl sonra muhtaç olmadıkları gerekçesi ile SGK tarafından ödenen tazminatların ve maaşların yersiz ödeme gerekçesi ile yasal faazi ile birlikte geri istendiği, baba Hakkı Topuz’un 1988 yılında vefat ettiği, şehit annesinin devlete olan borcu ödeyebilmek için ahırda ki büýükbaş hayvanları satmak zorunda kaldığı,  bu sebeple ailenin ekonnimik olarak çok sıkıntı çektikleri, daha sonra ise yine devlet maaş bağlar tekrar geri ister diyerek hiç bir zaman şehitlikten dolayı haklarını istemedikeleri tespit edilmiştir.

Dernek başkanı Süleyman Ege aileye telefonla ulaşarak 2012 yılında yapılan yasal düzenleme ile artık şehit ailelerimizden muhtaçlık şartı aranmadığı, bu nedenle vakit geçirmeden derneğimize gelerek Sosyal Güvenlik Kurumuna tekrar başvuru yapılması için aile ikna edilmiş, Lale Topuz annemiz adına hazırlanan dilekçe SGK’ya gönderilmiştir.

Bugün aldığımız habere göre şehidimizin annesi Lale Topuz’a şehitlik maaşının bağlandığı tebliğ edilmiştir.

Dernek olarak bundan sonraki süreçte de şehidimizin ailesinin yanında olmaya devam edeceğiz ve yasal haklarını kullanmalarını sağlayacağız.

Bir haksızlığın ortadan kaldırılmasına vesile olan ve Konya’mızda her mahalle ve mezarda tek tek araştırma yaparak şehit ailelerimizi ziyaret eden Büyükşehir Belediyemiz Şehit Gazi Şube Müdürlüğü personeline ve bu imkanı sağlayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’a teşekkürlerimizi sunarız.

 

Süleyman Ege

Konya Şube Başkanı

Yorumlar kapatıldı.