İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

GAZİLERİMİZ AFYON LİSESİNDE ÖĞRENCİLER İLE BULUŞTU

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ ŞEHİT  VE  GAZİLERE SAYGI KONFERANSI SAHİPATA AİMH LİSESİNDE

Milli Savunma Bakanlığı 19 Eylül Gaziler Günü Şehit  ve  Gazilere Saygı Konferansı Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanlığı ve Derneğimiz Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanlığı ile ortaklaşa olarak bu hafta okullarda düzenlenen programlar ile icra ediliyor.

Program İkmal ve Garnizon Komutanlığında görevli Öğretmen Bnb.Fikri Zengin’in sunumu ile slayt gösterisi ile devam ederken ikinci kısımda Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Malil Gazi İsmail Kumartaşlı ve Kıbrıs Gazisi Tahsin Koç’un anıları,yaşadıkları,vatan sevgisi,bayrak sevgisi ile ilgili anlatımları ile devam ediyor.Programın son kısmında gazilerimiz öğrencilerin merak ettiği konulara yönelik sorularına cevap vererek programı sonlandırıyorlar.

Sunumun başında Gazilik tanımı yapan Binbaşı Fikri Zengin ;  “Türk Dil kurumunun sözlüğünde Gazi düşmanla savaşan veya savaş yapmış kimse, olağan üstü yararlılıklar göstererek düşmanı yenen komutanlara devlet tarafından verilen onur unvanı, savaştan sağ olarak dönen kimse olarak anlamlandırılmaktadır. Gazilik kutsal kitabımız Kuran’da da şehitlikle birlikte kullanılmış ve övülmüştür. Hazreti peygamberin şehitlik ve gaziliğin önemi hakkında ki sözleri gaziliğin değerini artırmıştır. Bu önem nedeniyle Türk İslam devletlerinde Gazilik savaşa katılan her kesimin almak istediği bir unvan olmuştur. Bu anlayış savaşa katılanlarda ölürsem şehit kalırsam gazi prensibinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.dedi.

Ölürsem Şehit kalırsam Gazi

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Malil Gazi İsmail Kumartaşlı ise Şehitlik ve Gazilik olgusu üzerine paylaşımlarda bulunuldu aynı zamanda Çanakkale’den Kocatepe’ye, Sarıkamış’tan Kıbrıs’a tarihin farklı dönemlerindeki şehitlerimiz anıldı.  Söyleşinin her saniyesini dikkatle ve saygıyla izleyen öğrenciler Gazilerimiz tarafından övgüyle karşılandı.

Dernek Şube Başkanı Malül Gazi P.Uzm.Çvş İsmail Kumartaşlı Tarihe şanlı bir direniş olarak geçen 15 Temmuz mücadelesinde göğsünü siper, canlarını feda eden şehitleri anmanın, hatırlamanın ve hatırlanmalarını sağlamanın millî ve insani sorumluluk olduğu vurgulayan konuşmasında, milletin kahramanlık öyküsünün bilinmesi, anlatılması ve gelecek nesillere aktarılması gerektiğine işaret etti.

Şehitlik ve Gazilik olgusu hakkında ayrıntılı bilgiler alan öğrencilerin, “Millî birlik ve beraberlik, vatan sevgisi, demokrasi, yurt bilinci” olgularına sahip çıktıkları, ülkenin geleceğinde söz sahibi olduklarının farkında bireyler olarak yetişmelerinin amaçlandığı bir eğitim aldıkları belirtildi.

Okul  yönetimi olarak gazilerimize teşekkür eden okul müdürü çok yararlı bir program olduğunun altını çizdi.Başkan Kumartaşlı eğitimin her safhada olması gerektiğini belirterek genç kardeşlerimize milli şuuru artırıcı konşmalar yapıyor yaşadıklarımızdan canlı örnekler veriyoruz yararlı geçiyor programlarımız okullarımıza teşekkür ediyoruz bizleri öğrenciler ile buluşturdukları için.dedi.

Yorumlar kapatıldı.