İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KKTC 20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı Kutlaması.

Son güncelleme tarihi 24 Temmuz 2019

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı
20 Temmuz 1974 Bu Tarihi gün; Kıbrıs Adasında Yunan Cuntasını deviren, Rum mezaliminden Kıbrıs Türk Halkının uğradığı baskı, zulüm ve kısıtlamaları kaldırıp, huzur, barış, özgürlük ve yaşama hakkını yeniden getiren, Türk ordusunun Dosta dost elini gösterip, düşmana Osmanlı tokatını vurduğu tarihi bir gündür.
Kıbrıslı Türkler 1963-1974 yılları arasında, Rumların acımasızca yürüttüğü, Türkleri Ada’dan kovma ve etkisiz hale getirme şeklinde özetleyebileceğimiz tedhiş politikası sonucunda, Ada’nın %3’ü kadarlık bir kısmına sıkıştırılmış ve adeta yok olma noktasına getirilmişti. İşte, Yunan Cuntası’nın Kıbrıs’ta enosis’i gerçekleştirme ve kuşatma altına aldıkları Kıbrıslı Türkleri yok etme aşamasına geldikleri bir sırada, Türkiye’nin, Garanti Anlaşmasından kaynaklanan yetkisini kullanarak düzenlediği Kıbrıs Türk Barış Harekâtı, Kıbrıs Türk Toplumunu, adeta uçurumun kenarından çekip kurtarmıştır.
1974 Kıbrıs Türk Barış Harekâtı ile Rumların Kıbrıslı Türkleri Ada’dan kovma ve yok etme girişimleri durdurulmuş, Kıbrıslı Türklerin can güvenlikleri sağlanmış, rumların enosis hayali Akdeniz’in karanlık sularına gömülmüş ve Ada’da kalıcı bir barış ve huzur ortamı sağlanmıştır. Uluslararası Anlaşmalara dayanılarak gerçekleştirilen Barış Harekâtı aynı zamanda Yunanistan’a da demokrasiyi getirmiştir. Ayrıca, Ada’da bulunan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum Halklarının birlikte barış içinde yaşamalarının yegâne güvencesidir. Dolayısıyla, ne Ada’daki Türk Askeri varlığının ne de Garanti ve İttifak Anlaşmalarının tartışma konusu yapılması düşünülemez. Kendi hayat alanının tam merkezinde yer alan, Osmanlı’nın bakiyesi konumundaki Kıbrıs’ın güvenliği ve nihayet Ada’da kalıcı bir huzur ortamının sağlanması, Türkiye’nin birinci önceliği olmaya devam edecektir.
Türkiye bu harekatı ile kendi güvenliğini ve Kıbrıslı Türklerin güvenliğini tehlikeye atacak girişimlere hiçbir zaman seyirci kalmayacağını dünyaya fiilen kanıtlamıştır.
Bu uğurda büyük mücadeleler veren ve Ömrünü Kıbrıs Türklüğünün bağımsızlık mücadelesine adayan millî kahraman, Anavatan Türkiye’ye daima bağlı kalmış; halkı için verdiği mücadelede Türkiye’nin ve Türk milletinin menfaatlerine halel getirmemek için azami gayret sarf etmiş, “Türkiye olmadan cennete bile girmem.” sözleriyle, Anavatan’a bağlılığını dile getiren ve 13 Ocak 2012 yılında vefat eden, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 1. Cumhurbaşkanı, Devlet Kurucusu, Millî Kahraman, Baş Mücahit ve Millî Kıbrıs Davası’nın yılmaz savunucu Merhum Rauf Denktaş’ı, rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhu şad mekanı cennet olsun.
Denktaş, İngiliz Koloni İdaresi altında yaşayan Kıbrıs Türk Toplumu’nu, kendi Devlet çatısı altında, kendi ülke topraklarında egemenliğini kullanan, bağımsız Kıbrıs Türk Halkı’na dönüştürmüştür.
Bu savaşta; 415’i Kara, 65’i Deniz, 5’i Hava ve 13’ü Jandarma olmak üzere 498 Türk askeri şehit olmuş, 1200’ü de yaralanmıştır. 70 Kıbrıslı Mücahit ve 270 Kıbrıs Türk’ü şehit olmuş, 1000 Kıbrıslı Türk de yaralanmıştır.
Bu vesileyle, Kıbrıs harekatına katılarak şehit olan ve hayatta olmayan gazilerimiz ile tüm şehitlerimizi minnetle ve şükranla anıyor hayatta olan gazilerimize sağlık sıhhat ve uzun ömürler diliyor, Kıbrıs Türk Halkının 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlu olsun .

Yorumlar kapatıldı.