İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şehit Ve Gaziler Vurulunca Değil Unutulunca Ölür.

18 Mart Çanakkale Zaferinin yıl dönümü nedeniyle Gazete Ekin olarak, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Oktay Kaya ve Yönetim kurulu üyelerini dernek merkezinde ziyaret ettik.

Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Oktay Kaya Gazete Ekin’e dernek kurulma amacı ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

DERNEĞİMİZ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TARAFINDAN KURULDU

Ben, Gazi Oktay Kaya, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul Yetimleri Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanıyım. 9 Mart 2019 da yeniden seçilerek kurucusu olduğum ve 3. Dönem başkanlığını yaptığı Derneğin şu anda yeniden başkanı olarak seçildim.

1915 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan derneğimiz, Türkiye genelinde 48 tane şubesi 17000 tane üyesi olan ve yeni genel başkanımız Gazi Mustafa Işık ile yolumuza devam etmekteyiz. İstanbul’da bir tane Avrupa Yakası’nda Mecidiyeköy’de şubemiz var,  bir tane de Anadolu Yakası’nda Pendik’te şubemiz var.

TÜRKİYE’DE 4 TANE RESMİ DERNEK VAR

6 yıldır biz burada Faaliyet gösteriyoruz. Bizler diğer dernekler gibi, partiler gibi gelin bize üye olun demiyoruz, elimizde makbuzla ya da üye formu ile dolaşıyoruz.  Resmi kurum ve kuruluşlara askeri kurumlara gidildiğinde resmi dernek budur,  buraya gidin denir. Türkiye’de 4 tane resmi dernek var. Bunun birisi Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul Yetimleri İstanbul Anadolu Yakası ve Genel Merkez olmak üzere ikincisi Muharip Gaziler Derneği’dir.  Muharip Gaziler ’de de muharebeye girmiş ama yaralanmamış kişiler muharip gazi olarak yer alırlar.  Ama Şehit dul ve yetimlerinin açılımı şudur;  Şehidin anne babası, eşi, çocukları, Gazi,  Gazi eşi ve çocuğu bu derneğe üye olur.   Askeri kökenli bir dernek olduğu için buradaki arkadaşların tamamı askerde görevi başındayken, trafik kazası da geçirse,  iş kazası da geçirse başına herhangi bir iş gelse de dolayısıyla Gazilik ve Şehitlik ünvanı verilir ve tamamı da bu dernektedir.

BİZİ MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI DENETLER

Bütün dernekler kamuoyuna çalışır ama 2847 sayılı kanunun 7. Maddesi gereğince yaptığımız bağışların tamamı vergiden düşülen bir dernektir. Bu anlamda da protokolde yeri olan Milli Savunma Bakanlığına bağlı Genelkurmay’dan görüş alan ve Genelkurmay’ın talimatları ile de hareket eden, direk askeri kökenli bir dernek olduğu için her yaptığımız şeyin genel merkez bünyesinde haberi olur bizi Milli Savunma Bakanlığı denetler.

LOKASYON AÇISINDAN PENDİK’İ TERCİH ETTİK

Bizim dernek olarak Pendik’te başlamamızın sebebi şu,  lokasyon olarak her türlü ulaşım aracına yakın olması Havaalanı, metro, banliyö treni, hızlı tren,  otobüs durakları,  deniz yolu ve Gebze’ye de sınır olmasından dolayı buradan gelecek şehit yakınları gazilerimiz için büyük kolaylık olması açısından pilot bölge olarak Pendik’i tercih ettik. Özellikle gazilerimizin sağlık sorunları nedeniyle sürekli belli merkezlere gitmeleri gerektiğinde ulaşım açısından büyük kolaylık sağlıyor. Gazilerimizin protez yaptırmak için belli aralıklarla sürekli sağlık merkezlerine gitmeleri gerekliliğini daha çok göz önünde bulundurarak bu bölgeyi seçtik.

ŞEHİT VE GAZİLERİMİZİN ONURUNA GURURUNA YAKIŞIR FAALİYETLER YAPIYORUZ

Amacımız, vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna kamu kurum ve kuruluşlarında görev ve vazifelerini yerine getirirken şehit, gazi olan veya bu unvana hak kazananların geride bıraktıkları ailelerini bir çatı altında toplamak, acılarını paylaşmak, yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamaktır. Derneğimizin önde gelen amaçlarından ilki, üyelerimizin haklarını korumak ve bu hakları daha iyiye doğru götürmek için mücadele vermek, Üyelerine en iyi şekilde hizmet etmek, Aynı kaderi paylaşan bu arkadaşlarımızı birbiri ile kaynaştırmak, Özel günlerde onları bir araya getirmek, Resmi Dairelerle olan yazışmalarında onlara hizmet vermek, Dini bayramlarda olabildiğince yardımda bulunmaktır.

PARANIN OLDUĞU YERDE HUZUR OLMAZ

Şehit ve Gazilerimizin onurunu gururunu yakışır faaliyetler yapıyoruz. Dernek resmi olduğu için bir takım işlere girmez, yardım toplamaz,  bağış toplamaz,  elinde makbuz da dışarılarda gezmez.  Eğer, yardım yapacak olan kişi olursa biz onlara diyoruz ki,  en güzel vakıf ve yardımlarınızı en doğru ulaşabileceği yer,  Mehmetçik Vakfı’dır. Yardımlarınız bu vakıfta amacına ulaşır. Yine de yardım etmek isteyenler cüzi miktarda yardımda bulunuyor ve bizlerde genelde buranın,  yani Derneğimizin elektrik, su,  internet gibi giderlerini karşılıyoruz. Para olan yerde çok da huzur olmuyor. Ayrıca üyelerimizden yıllık 60 TL gibi bir aidat topluyoruz ve bu genelde bize yetiyor yetmediği yerde de kendimiz takviye yapıyoruz,  kendi yağımızda kendimiz kavruluyoruz.  Derneğimize ayakta tutmak için elimizden geleni yapıyoruz.  Her şey para değil, Önce Vatan. Bu maneviyatın kirlenmemesi için paranın olmasını istemiyoruz.

ÖDENEN MAAŞLAR ASLA ONLARIN HAKKINA DENK OLAMAZ

Dernek olarak,  Şehit annesinin, Şehit babasının, Şehit çocuklarının,  Gazi ve Gazi yakınlarının maddi ve manevi ne tür sıkıntıları varsa çözümü noktasında kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde sorunlara çözüm getiriyoruz.  Şehit anne babalarının aldıkları maaş şu anda 900 ile 1100 lira arasında. Gazi arkadaşlarımızda sakatlık derecesine göre 2500 ile 3600 lira arasında maaş alıyor

Eğer gazimiz %90 oranında sakatsa o zaman maaşı 3600 liraya kadar çıkıyor.  Yani artık birinin bakımına muhtaç oluyor.  Bunların tamamı bu Derneğin içerisinde yer alıyor. Malul olması yani mutlaka sakat kalması gerekiyor uzuvların da ya da 3 iç organlarında mutlaka sakatlık olması lazım. Malul Gaziler yani sakat kalan Gaziler onlar buradadır. Bir de bu mutlaka oğlunu ya da eşini şehit vermiş kişiler buradadır.

Biz, bu ailelerimize eğitim, sağlık gibi konularında çözüm odaklı çalışıyoruz.  Özellikle sağlık alanında özel hastanelerde Şehit yakınlarımızdan talep edilen büyük miktardaki paraların önüne geçmeye çalışıyoruz. Örneğin,  gözünü kaybetmiş bir gazimizin ameliyatı için 15 bin lira para talep etmiş özel bir hastane.  Bu miktar Gazimizin 6 aylık maaşına denk geliyor.  Ameliyat için bu hastaneye vermek zorunda kalmış.  Gazimiz vatan için gözünü kaybetmiş ve bu paranın ondan talep edilmesi bize göre çok büyük bir ayıptır.  bu konuda yazışmalar gerçekleştirip Gazimize parasının geri iade edilmesini sağladık ve bütün hastanelere yazılar göndererek Şehit yakınları ve Gazilerimize tedavisi ve bakımlarında para talep edilmemesi konusunda Bakanlığımız ve İl Sağlık müdürlüğümüz aracılığıyla bu konuyu çözüme ulaştırdık.

BİZİM GAZİ ARKADAŞLARIMIZIN ŞEHİT AİLELERİMİZİN GÖZÜ GÖNLÜ TOKTUR

Bunun dışında Rumeli Vakfı geldi bizi buldu.  Valilik ve askeriye bizi tavsiye etmişler, burs vermek istiyoruz dediler.  Bizler de tamam dedik kendileri 3 senedir çocuklarımıza burs veriyorlar. Biz çocuklarımızın şehit ve gazi kartlarını,  telefonunu,  öğrenci belgesini ve hesap numaralarını kendilerine gönderiyoruz.  Her aileden bir kişiye direkt kendileri burs yardımı yapıyorlar. Şu anda 38 tane öğrencimize burs veriyorlar.  Tabii çok öğrencimiz var ama bize kontenjan 40’tı ama biz 38 de kaldık.  Bizim Gazi arkadaşlarımızın Şehit ailelerimizin gözü gönlü toktur daha ihtiyaç sahibi kimse o faydalansın isterler.

ŞEHİT VE GAZİLERİMİZİ VURULUNCA DEĞİL UNUTULUNCA ÖLÜR

Dernek Başkanı Gazi Oktay Kaya,  Gazi yakınları,  Gaziler,  Şehit Ailelerimiz ve Şehit çocukları ile ilgili yaşadıkları anıları anlatırken gözyaşlarını tutamıyor.  Şehit ve gazilerimizin vurulunca değil unutulunca öldüğünü söyleyen Kaya,  Şehit yakınlarımıza bu ülkede gereken hassasiyeti ve saygıyı göstermemiz gerektiğini vurguluyor.  Şehit çocuklarının göstermiş oldukları başarıları anlatırken duyduğu gurur gözlerinden okunuyor.  Şehit çocuklarımızın babalarına layık olabilmek için,  Şehitlik onurunu gururunu layık olabilmek için çok çalıştıklarını,  çok azmettiklerini ve başarıya ulaştıklarını söylüyor.

Ülkemizde Şehitlerimize,  Şehit ailelerimize, Gazilerimize, Gazi ailelerimize gereken saygıyı özeni, hassasiyeti yardımlarla bağışlarla değil maneviyatla ödersek Gerçekten hak yerini bulur.

 BİZE YAŞARKEN DEĞER VERİN

Burada Bizim amacımız camiaya hizmet etmek biz bütün siyasilerimize de bunları söylüyoruz.  Bize yaşarken değer verin. Ben öldükten sonra güzel bir tören yapmışsın,  güzel bir merasim yapmışsın,  çok güzel görmüşsün bunun hiçbir önemi yok.  Sen bize yaşarken değer ver beni o zaman onur et,  3 kuruşa mahkûm etme.  Bunun yanı sıra Şehit yakınlarımıza bazı kurumlarda mobing uyguluyorlar.  Tuvalet temizletiyorlar,  otobüs duraklarında saygısızlık yapılıyor en ağır ve onur kırıcı işlerde çalıştırıyorlar.  Gazilerimize özellikle çok büyük saygısızlıklar yapılıyor.  Zaman zaman medyada basında televizyonlarda da görüyoruz. Bunlar gerçekten içimizi çok acıtıyor.  Şehidimiz ve şehit yakınımızın,  Gazimizin onuruyla gururuyla oynanıyor.  İnanın bana biz millet olarak çok onurlu gururlu milletiz ama Şehit yakınlarımız,  gazilerimiz onlar onuruna gururuna herkesten çok daha düşkünler.  Düşünmeden bu vatan uğruna canlarını bedenlerini bırakıyorlar lütfen bizleri sevmeseniz de bizlere saygı duyun.  Bizi unutmayın,  bize para vermeyin,  biz sizden hiçbir şey istemiyoruz,  saygı istiyoruz.  Biz bizim için mi şehit oldu bana ne demeyin.  Birileri siz rahat uyuyun diye oralarda nöbet tutuyor ve bunu da para pul için yapmıyor.

Ben siyasilere de şöyle bir gönderme yapmak istiyorum,  diyorlar ki bize oy verin öbür dünyanızı da yapın.  Ben de diyorum ki;  öbür dünyanın anahtarı şehit aileleri ve gazilere kimi iyi hizmet ederse cennetin kapısı onlardan alacağı dua ile açılır.  Biz bu işi bu düsturla yapıyoruz.

BELEDİYELERİMİZ DESTEK VERİYOR

Birazdan sizlere Derneğimizin maneviyatını gezdireceğim.  Başka derneklerde gördüğünüz okey tavla gibi oyunları burada göremeyeceksiniz.  Burada pinpon masası görürsünüz Kartal Belediyesi tarafından temin edildi,  asansörümüz Kartal Belediyesi tarafından temin edildi. Gazi arkadaşlarımızı yukarı katlara çıkarmak çok zor oluyordu.  Sağ olsun Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz geldi gördü eksiklerimizi tespit etti ve kısa bir sürede temin etti.  Buradaki birtakım eşyalarımızı Pendik Belediyesi yaptı,  klimalarımızı ve benzeri şeyleri Tuzla Belediyesi yaptı, Maltepe Kaymakamımız akıllı tahta verdi,  televizyonu Beykoz Belediyesi gönderdi.

GÖNÜLLÜ ÖĞRETMEN PROJESİ “BİLGİNİN ZEKÂTINI VER”

Biz bir de şöyle bir şey başlattık parası olmayan öğretmen ne yapabilir? Bizler de dedik ki sen de bilginin zekâtını ver,  şehit ve gazi çocuklarının eksik taraflarını tamamla,  onları topluma kazandır ve bu kapsamda gönüllü öğretmenler projesi başlattık. Vali Bey’e de durumu anlattık, sağ olsun iki üç senedir de bunu devam ettiriyoruz.

140 tane öğrenci evinde veyahut en yakın lokasyonda Kaymakamlık binasında, belediyede veya İlçe Milli Eğitim’den yer tahsisi ederek çocuklarımızın eksik derslerini alarak gidiyorlar.  Burada mescidimiz var, her cuma Şehitlerimizin ruhuna Kur’an okunur.  Pendik Belediyesi kütüphane açtı,  Büyükşehir Belediyesi de bilgisayarları gönderdi,  çocuklarımız gelip burada ders alıyorlar, kardeşleri geliyor burada pinpon oynuyorlar.

ÜÇ DİLEK AĞACI

Maltepe Üniversitesi 3 dilek ağacı yaptı.  3 dilek ağacı nedir?  Şehit çocuklarının,  Gazi çocuklarının ne istediğini bilemeyiz,  bu çocuklarımız kimseden bir şey istemez,  biz dedik ki dileklerini yazarak bu ağaçları assınlar ve çocuklarımız ne istediklerini yazarak Dilek Ağacına asıyorlar.  Biz de mümkün olduğu kadar dileklerini karşılamaya çalışıyoruz.  Dilek ağacına öyle dilekler asılıyor ki,  inanın ne diyeceğinizi bilemiyorsunuz.  Şehit çocuklarımızın, Gazi çocuklarımızın da gözleri çok toktur.  Bir kız çocuğumuzun istedi pembe bir toka,  düşünebiliyor musunuz ne kadar Gözütok bir çocuk ve buna benzer çocuklarımızın duyarlılıkları hassasiyetleri bizleri duygulandırıyor.  Gazi Çocuklarımızın da özellikle babalarını rencide etmemek için hayallerini isteklerini içlerine gömmeleri ve öyle şeyler yaşıyoruz ki inanın sözün bittiği yer diyebilirsiniz.

Bir Gazi çocuğumuz sinemaya gitmek istiyor ama babasının gözleri görmediği için bunu istemeyi bile kendisine zor sayıyor,  paten yapmak isteyen bir çocuğumuz babasının bacakları olmadığı için paten yapmaya gidemiyor,  bunu dile getiremiyor.  Dilek Ağacı projesini iki üç senedir devam ettiriyoruz ve çocuklarımız bu dileklerini bu şekilde yazarak gösteriyorlar ve bizler de mümkün olduğu kadar çocuklarımızın bu dileklerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

VATAN, MİLLET, BAYRAK SEVGİSİ GENLERİMİZE İŞLEMİŞ

Vatan, millet, bayrak sevgisi Türk milletinin kanında canında çok var,  haddinden fazla genlerimize işlemiş.  Bizim genlerimiz ile oynamaya çalışıyorlar,  aklımızla dalga geçmeye çalışıyorlar ama biz bunlara müsaade etmiyoruz.  Ben her Parti ile görüşürüm biri sağcı diyor,  birisi solcu diyor her partili ile görüşürüz.  Bütün paşalarımız bizi ziyaret etmiştir.  Biz siyaset üstü bir derneğiz,  maneviyatımızı da kimseye kullandırmayız.  Seçilen kişi sizseniz size saygı duyarız. Bu Derneğin kapısından giremeyecek tek parti, tek çeşit insan vardır.  Kim PKK sempatizanı ise,  kim onlarla ittifak kurup, alttan ya da üstten,  yanından yöresinden ilişkide bulunan,  kim onları şirin gösteriyorsa,  kim onların ekmeğine yağ sürüyorsa, kim bize kurşun atan insanlarla aynı sofrada oturuyorsa haram zehir zıkkım olsun.  Bu dünyada da öbür dünyada da iki elim yakasında olacak.  Bazı arkadaşlarımızın tek eli var ama vefat ettiklerinde gerçek uzunları yerine ulaşacak ve onların elleri de bu insanların yakasında olacak.

BİZİM ORTAK DEĞERİMİZ VATAN VE MİLLETTİR

Bizler okulları gelerek seminerler veriyoruz.  Şehitlik nedir,  Gazilik nedir,  Niçin bu millet şehit gazi oluyor.  Japonya’da bugün çocuklar ilk önce yetiştirilirken Hiroşima gösteriliyor, teknolojisi gösteriliyor, çocuklara kimlerin düşman,  kimlerin dost olduğunu, kimlerin bedel ödediğini anlatıyorlar.  Biz milli ve manevi duygularımızı anlatmak da dostumuzu düşmanımızı tanımak da, gelecek nesillerimize şehitliği, gaziliği anlatmakta çok geç kaldık.  Bu iş kitaplarla olmuyor,  yaşayarak o maneviyatı o ruhu yaşatarak öğreteceksin. Bu millete milli ve manevi değerlerini unutursa, dostunu düşmanını bilmez ve biz her zaman böyle darbelerle uğraşır dururuz.  Tüm bunların olmaması için bizler okullarda seminerler veriyoruz ve manevi değerlerimiz anlatıyoruz.  Her memlekette her partiden her görüşten her siyasi görüşten insan var burada.  Ama bizim ortak değerimiz vatan ve millettir, kardeşlik bağımız budur bayrak için vatan için bu millet için Bedel ödeyen İnsanlar bir arada burada ne yapabiliriz neler yapabiliriz camiamızı daha iyi noktaya nasıl getirebiliriz sorunlarımızı nasıl çözebiliriz diye çalışmalar yapıyoruz.

Yorumlar kapatıldı.